BELYSNING / Väggbelysning / Vägglampa 5395775
*
nr 539 5775
Vägglampa
50-tal, blå
Utrop:
100 kr
Såld:
150 kr
Sista tid för bud online:
måndag 1 september 2008
kl 17:32:22
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
29/8 15:09:25
1
100 kr
29/8 17:45:24
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Blå Eld
Blå Eld i flintgods är formgiven av Hertha Bengtson för Rörstrand år 1951. Blå Eld ansågs vara nyskapande för att inte säga chockerande annorlunda då den presenterades och Bengtson fick slåss för att servisen skulle få behålla sitt ursprungliga uttryck.
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: blå väggbelysning vägglampa
-
6386 Lampetter
Ett par. Höjd: 41,5 cm
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 20:40
-
6630 Spegellampett
Vitmetall. Höjd: 33 cm, diameter: 21 cm
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 19:11
*
Vägglampa
nr 539 5775
Vägglampa
50-tal, blå
| Utrop: | 100 kr |
|---|---|
| Såld: | 150 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 1 september 2008 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 29/8 15:09:25 | 1 | 100 kr |
| 29/8 17:45:24 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Blå Eld
Blå Eld i flintgods är formgiven av Hertha Bengtson för Rörstrand år 1951. Blå Eld ansågs vara nyskapande för att inte säga chockerande annorlunda då den presenterades och Bengtson fick slåss för att servisen skulle få behålla sitt ursprungliga uttryck.
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.
Blå Eld i flintgods är formgiven av Hertha Bengtson för Rörstrand år 1951. Blå Eld ansågs vara nyskapande för att inte säga chockerande annorlunda då den presenterades och Bengtson fick slåss för att servisen skulle få behålla sitt ursprungliga uttryck.
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: blå väggbelysning vägglampa
-
6386 Lampetter
Ett par. Höjd: 41,5 cm
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 20:40 -
6630 Spegellampett
Vitmetall. Höjd: 33 cm, diameter: 21 cm
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 19:11



